Quo vadis struktury?
 Oceń wpis
   

Euforia na początku bessy i oczekiwania dalszych zysków niezależnie od rozwoju sytuacji na giełdzie. Następnie rozczarowanie inwestycjami zakończonymi w większości zwrotem wpłaconego kapitału. Co dalej z produktami strukturyzowanymi? Czy znajdą trwałe miejsce na rynku czy trafią na margines?

Przepis na bezpieczną jazdę

Inwestowanie w struktury można porównać do jazdy super bezpiecznym samochodem – możemy się rozpędzić, bo w razie wypadku chroni nas zestaw poduszek powietrznych. O ile jednak w aucie ryzyko zawsze istnieje, a przed zderzeniem z tirem nie uchronią najlepsze zabezpieczenia, o tyle struktury dają stuprocentowe bezpieczeństwo. Niezależnie od sytuacji mamy gwarancję zwrotu określonej całości i częściej włożonych pieniędzy.
 
Przepis na strukturę jest prosty. Pieniądze należy podzielić na dwie części – większość włożyć na bezpieczną lokatę bankową lub kupić obligacje. Niewielką część zainwestować bardzo ryzykownie – w opcję, a więc formę zakładu o to jak w przyszłości zachowają się akcje jakiejś spółki, ceny złota czy notowania miedzi. O ile pierwsza część tej konstrukcji to sprawa prosta – każdy może założyć lokatę – o tyle zakup odpowiedniej opcji nie jest już sprawą łatwą.

Opcje na zamówienie

Opcje stosowane w strukturach szyte są na miarę – nie można ich kupić na giełdzie. Dlatego samodzielne złożenie struktury jest niemożliwe w przypadku osób, które nie dysponują kwotami rzędu 3-4 mln złotych. Z pomocą opcji dostępnych na naszej giełdzie można co prawda zrobić taki produkt przy mniejszym nakładzie środków jednak możliwości co do okresu inwestycji i dostępnych aktywów są bardzo ograniczone.
 
Dlaczego właśnie opcje? Opcja to instrument pochodny który w uproszczeniu pozwala sporo zarobić przy niewielkim nakładzie środków. Najczęściej stosowana w strukturach jest opcja call, czyli opcja kupna. Pozwala ona kupić prawo do zysku z danego instrumentu finansowego. Załóżmy że akcja Spółki X kosztuje np. 100 złotych, a inwestor liczy na wzrost notowań w ciągu roku. Może wówczas kupić tę akcję wydając 100 złotych. Może jednak kupić prawo do zysku z akcji, a więc opcję call z terminem realizacji za rok. Jeśli po roku akcja będzie kosztować 150 złotych inwestor dostanie 50 złotych. Jeśli podrożeje do 200 zainkasuje 100 złotych. A jeśli spadnie poniżej początkowej ceny 100 zł? Inwestor nie dostanie nic i straci to co wydał na opcję.

Ile taka opcja może kosztować? To zależy od bardzo wielu czynników, a model wyceny opcji jest dosyć skomplikowany. Orientacyjnie może to być ok. 20 złotych, a więc 20 procent ceny akcji. Zamiast więc wykładać całe 100 złotych można wydać jedynie 20 na opcję i kupić prawo do zysku z akcji. Strata jest ograniczona do ceny opcji a potencjalny zysk może być wielokrotnie wyższy niż pieniądze wydane na jej zakup.

Oczywiście opcja w wersji saute jest instrumentem bardzo ryzykownym. Możemy przecież stracić wszystkie pieniądze, wystarczy że w tym przykładzie akcje Spółki X po roku notowane będą poniżej 100 złotych. Dlatego właśnie w strukturze znaczna część środków jest inwestowania na stały procent – w depozyt lub obligacje. Nasz inwestor zamiast wydawać 100 złotych na zakup akcji wydał tylko 20 zł na opcję. Pozostałe 80 zł może więc ulokować bezpiecznie np. na lokacie oprocentowanej stawką 5,55 procent. Po roku dostanie wiec 85 zł. Jeśli akcja zdrożeje dodatkowo otrzyma zysk z opcji. Jeśli notowania akcji wzrosną o 15 procent zysk ten wyniesie 15 zł, a więc łącznie nasz inwestor dostanie zwrot swoich początkowych 100 zł. Musi więc liczyć na wyższy wzrost – jeśli będzie to 55 procent wówczas dostanie 85 zł z lokaty i 55 zł z opcji – łącznie 140 zł, czyli o 40 procent więcej niż wpłacił.

Inwestor mógłby oczywiście kupić dzisiaj akcję spółki X za całe 100 złotych. Po roku miałby więcej lub mniej – zależnie od wyceny akcji. W przypadku struktury ma pewność że nie straci więcej niż 15 procent nawet jeśli spółka, którą wybrał zmniejszy swą wartość o np. połowę. W przypadku wzrostu musi jednak odrobić 15 procent, bo część środków zdeponowana na lokacie nie zdąży urosnąć do początkowych 100 złotych, a jedynie do 85. Coś za coś. Struktura jest więc po prostu alternatywnym sposobem inwestowania w akcje czy inne instrumenty finansowe – zapewnia poduszkę powietrzną w razie „kraksy”.

Zysk za ryzyko..

Tak wygląda w uproszczeniu konstrukcja produktu strukturyzowanego z gwarancją kapitału na poziomie 85 procent. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej. Ochrona może dotyczyć całości wpłaconych pieniędzy, wówczas inwestor musiałby ograniczyć swój udział we wzrośnie notowań akcji Spółki X – zmniejszy się bowiem pula środków, które można przeznaczyć na zakup opcji. Jeśli inwestor jest przekonany o wzroście notowań gwarancję można obniżyć np. do 70 procent w zamian za wyższy udział we wzroście ceny akcji – za każdą złotówkę o którą podrożeje akcja inwestor mógłby otrzymać np. 2 złote.

W praktyce produkty te konstruowane są przez instytucje finansowe – inwestorzy sami nie dzielą swoich pieniędzy na dwie kupki. Oznacza to że część środków po zakupie opcji i złożeniu depozytu przeznaczana jest na prowizję dystrybutora, która wynosi najczęściej kilka procent. Co ważne taki koszt ponoszony jest tylko raz – w momencie uruchomienia produktu. Już po starcie struktura jest dla inwestora bezkosztowa – w przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych, które potrącają co roku opłatę za zarządzanie od aktualnej wartości aktywów.

Dystrybutorzy struktur z reguły starają się oferować produkt z wysoką gwarancją kapitału – 95 czy 100 procent. Niestety wyższe bezpieczeństwo to również mniejsza szansa na zysk. Działa prosta zasada – im niższa gwarancja kapitału tym większa kwota może być przeznaczona na opcję, jest „silnikiem” każdej struktury. Im większa pojemność silnika tym lepsze „osiągi” auta. Tak samo jest ze strukturami.

..a może zysk bez ryzyka?

Niestety jest wiele produktów przedstawianych jako rozwiązania niezwykle bezpieczne i jednocześnie dające szanse na bardzo wysokie zyski. Możliwości zaciemnienia opisanej wyżej prostej zależności jest całkiem sporo. Niewiele struktur opartych jest o prostą opcję i proste aktywa tak jak w opisanym wyżej przykładzie. Większość produktów jest bardziej skomplikowana co czasem nie jest zbyt korzystne dla inwestorów.

Bardzo popularne na polskim rynku było i nadal jest opieranie struktur na wyrafinowanych strategiach inwestycyjnych przypominających fundusze hedge. Mają one za zadanie zarabiać w każdych warunkach rynkowych np. dzięki aktywnej alokacji pomiędzy rożnego rodzaju aktywa (akcje, surowce obligacje) łącznie z możliwością zajmowania krótkiej pozycji (zarabiania na spadkach). Kreatywność zagranicznych banków inwestycyjnych jest dosyć duża.

Niestety wyniki inwestycyjne tych strategii wielokrotnie nie spełniają oczekiwań inwestorów. Jednocześnie są nadal powszechnie wykorzystywane przez instytucje finansowe. Powód jest prosty – tanie opcje, a więc możliwość konstrukcji produktu z wysoką (często 100-procentową) ochroną kapitału oraz udziałem we wzroście notowań strategii, której potencjału inwestor nie jest w stanie ocenić. Historyczne wyniki oczywiście wyglądają atrakcyjnie ale przykłady wielu produktów dowodzą, że nie można na nich opierać prognoz na przyszłość.

Prawo o niskiej pojemności silnika działa nieubłaganie – wysoki zysk jest możliwy przy podjęciu dodatkowego ryzyka, a więc dopuszczeniu straty 10 czy 20 procent kapitału. Nawet w takiej wersji struktury są konkurencją dla bezpośredniej inwestycji na rynku akcji czy surowców – pozwalają kontrolować ryzyko co w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenne.

Czas prostych rozwiązań

A więc quo vadis struktury? Czas na proste produkty, które nie próbują udawać, że handel wymienny między zyskiem a ryzykiem przestał funkcjonować. Czas na produkty oparte o aktywa które są zrozumiałe dla inwestorów. Załóżmy że inwestor zdecyduje się na strukturę opartą o WIG20, a indeks w tym czasie spadnie o 50 procent. Zwrot 90 procent kapitału ze struktury będzie dla inwestora zrozumiały, powinien też być odebrany pozytywnie – przecież alternatywą była strata połowy pieniędzy.

Gorzej jeśli struktura została oparta o skomplikowaną strategię, którą miała przecież zarabiać zawsze, a przyniosła stratę. Wówczas nietrudno o rozczarowanie inwestora strukturami jako całą kategorią produktów finansowych. To byłby błąd, bo struktury dają niezwykle szerokie możliwości inwestowania – mogą chronić kapitał, pozwalają obstawiać dowolne scenariusze rynkowe, dają dostęp do aktywów niedostępnych indywidualnym inwestorom, umożliwiają inwestycję bez ryzyka kursowego w instrumenty zagraniczne. To wystarczy by znalazły stabilne miejsce na polskim rynku finansowym.

Komentarze (39)
Toksyczne aktywa czy błędy...

Komentarze

2014-01-02 12:53:49 | *.*.*.* | inwestycje-finanse
Re: Quo vadis struktury? [0]
Dodam, że na strukturach straciłem dużo. Nie polecam! skomentuj
2013-12-11 15:19:28 | *.*.*.* | wiecejwlosow.com
Re: Quo vadis struktury? [0]
Pytanie całkiem niezłe. Niestety z odpowiedzią już trochę gorzej! skomentuj
2013-12-10 16:22:09 | *.*.*.* | jak-szybko-schudnac.info.pl
Re: Quo vadis struktury? [0]
Dobre pytanie panie Macieju, dobre pytanie! skomentuj
2013-12-10 10:53:54 | *.*.*.* | chudnij-szybko.pl
Re: Quo vadis struktury? [0]
Wpis faktycznie dosyć ciekawy, chociaż już troszeczkę leciwy... skomentuj
2013-11-26 18:02:49 | *.*.*.* | inwestycje-finanse
Re: Quo vadis struktury? [0]
Struktury to jedne z bardziej złodziejskich instrumentów na rynku. Nikt nie wie co
tam jest zapakowane! skomentuj
2013-11-17 20:29:50 | *.*.*.* | finansowanie-firm.blogspot.com
Re: Quo vadis struktury? [0]
Poszły i już nie wróciły skomentuj
2013-10-10 16:18:22 | *.*.*.* | porównanie lokat
Re: Quo vadis struktury? [0]
Veni Vidi Vici y non omnis moriar skomentuj
2013-10-04 12:38:31 | *.*.*.* | katarzynalasek
Re: Quo vadis struktury? [0]
Witam, bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam! skomentuj
2013-09-24 12:36:17 | *.*.*.* | tabletki-odchudzanie.net
Re: Quo vadis struktury? [0]
Widzę Panowie dyskurs o cenach towarów luksusowych się wdarł w ukradkiem w komentarze
:) skomentuj
2013-09-12 15:16:18 | *.*.*.* | lokaty ranking
Re: Quo vadis struktury? [0]
A spoko już sprawdziłem. Ogólnie trochę drogo. Cygara też opylacie? skomentuj
2013-08-09 10:34:01 | *.*.*.* | lokaty ranking
Re: Quo vadis struktury? [0]
Siema, po ile stoją u Ciebie te whiskacze typu Jasiu Wędrowniczek albo Balantaj? skomentuj
2013-07-04 08:16:26 | *.*.*.* | obligacje korporacyjne
Re: Quo vadis struktury? [1]
Ja wolę jednak bazować tylko na bezpiecznych inwestycjach w lokaty albo obligacje.
Nie bardzo widzi się sytuacja utraty mojego kapitału. skomentuj
2013-07-14 16:47:03 | *.*.*.* | ranking-ofert.pl
Wyznaję podobną zasadę. Nie po to oszczędzam cały rok, żeby ten kapitał w głupi
sposób stracić. Jak ktoś lubi hazard, to polecam swoją drogą kasyno. Tam dopiero
można wygrać okrągłą sumkę:) skomentuj
2013-04-29 21:04:07 | *.*.*.* | lokaty ranking
Re: Quo vadis struktury? [1]
Obecnie struktury już zupełnie się nie opłacają i szkoda inwestować w to pieniądze bo
można się boleśnie zawieźć. Lepiej wpłacić pieniądze na lokatę mimo że są one obecnie
również słabo oprocentowane. skomentuj
2013-05-20 22:17:08 | *.*.*.* | porównanie lokat
Obecnie, co bardzo zaskakujące, najciekawszą ofertę w zakresie oszczędności
odnajdziemy pośród kont oszczędnościowych. Do czego to doszło:) skomentuj
2013-02-17 01:03:55 | *.*.*.* | porównanie lokat
Re: Quo vadis struktury? [0]
Zobaczymy, czy tak zyskają na wartości - ich oferta może być na tyle słaba, że nie
przyciągnie nowych klientów. skomentuj
2013-01-18 13:25:30 | *.*.*.* | najlepsze lokaty
Re: Quo vadis struktury? [0]
Wydaje mi się, że w nadchodzącym roku struktury jeszcze bardziej zyskają na
popularności - niskie stopy procentowe a przez to oprocentowanie lokat będzie
skłaniało ludzi do poszukiwania alternatywnych form oszczędzania pieniędzy. skomentuj
2012-12-20 11:38:26 | *.*.*.* | lokaty ranking
Re: Quo vadis struktury? [0]
Wbrew temu co napisał ktoś wcześniej, struktury stają się coraz bardziej popularne i
ich oferta wzrasta w coraz większym stopniu.

ps czekamy na reaktywację bbloga:) skomentuj
2012-11-17 12:39:18 | *.*.*.* | lokaty ranking
Re: Quo vadis struktury? [0]
Produkty strukturyzowane były czymś nowym i to normalne, że ludziom ciężko było
przewidzieć ile tak naprawdę można na nich zarobić. Obecne dane pokazują, że średnia
stopa zwrotu jest zaskakująco niska i tylko nielicznym udaje się wyjść grubo na plus.
Mimo wszystko to ciekawa alternatywa dla tych, którzy chcą podjąć pewne ryzyko,
jednak nie chcą też rezygnować z buforu bezpieczeństwa. skomentuj
2012-10-23 14:14:48 | *.*.*.* | mojeopinie
Re: Quo vadis struktury? [0]
Ktoś zapomniał o blogu skomentuj
2012-10-18 14:00:35 | *.*.*.* | oprocentowanie lokat bankowych
Re: Quo vadis struktury? [0]
Na początku był szał na struktury bo to było coś nowego i nie było jeszcze danych
liczbowych, które by pokazywało kto i ile w rzeczywistości na tym zyskuje. Teraz od
kilku lat takie dane są i klienci przekonali się, że wcale nie jest to taki złoty
środek jak nas doradcy zapewniali. Sam pamiętam jak 3 lata temu temu Pani z banku
niemal siłą chciała mi wepchnąć strukturę zapewniając, że zysk będzie pokaźny. skomentuj
2012-10-04 15:22:26 | *.*.*.* | najlepsze lokaty
Re: Quo vadis struktury? [0]
To zrozumiałe, że tam gdzie mamy szansę na wyższy zysk musi być także większe ryzyko.
Według mnie produkty strukturyzowane są dobrym uzupełnieniem dla innych inwestycji.
Nie powinniśmy wkładać w nie całych naszych oszczędności ale jeśli ktoś ma wolne
środki i nie boi się zaryzykować to na pewno warto. Trzeba tylko pamiętać aby nie
słuchać tylko porad doradcy ale samemu wybrać odpowiedni produkt. Dlatego warto się
orientować w tym co dzieje się na rynku. skomentuj
2012-07-21 13:18:50 | *.*.*.* | THE MAN WITH NO NAME
Re: Quo vadis struktury? [0]
Wziął 5% opłaty manipulacyjnej .
Klientów niestety oszukano mirażami o zyskach.
Raz trafił w WINO.CZYSTY PRZYPADEK.NAWET MAŁPA TRAFIA W DOBRE WALORY..LOTKAMI.

cały ten wealthsolution to ściema dla leminga.
ALE TRZA PRZYZNAĆ KOSSOWSKIEMU JEDNO.ZAROBIŁ MILIONY NA GŁUPOCIE. skomentuj
2012-01-16 18:13:01 | 164.127.221.* | mega1976
Re: Quo vadis struktury? [1]
dlaczego przez 4 lata nic nie zarobiliście ????

mamy wysokie ceny zlota,srebra,miedzi...

Kossowski i jego banda TAK KONSTRUUJĄ TE STRUKTURKI BY NIC KLIENT NIE ZAROBIŁ.
NAJLEPIEJ NIECH ZOBACZY MINUS. WTEDY WYCOFA KASE ZE STRUKTURY I....
ZAPŁACI OPŁATĘ MANIPULACYJNĄ:-) skomentuj
2012-05-18 01:32:50 | *.*.*.* | banki lokaty
Zeby zobic cos w strukturach to naprawde trzeba miec szcescie :) skomentuj
2011-12-27 09:19:55 | *.*.*.* | Pożyczki Gotówkowe ONLINE
Re: Quo vadis struktury? [0]
I Co? Nie będzie więcej wpisów? łeeeeeeee skomentuj
2011-05-30 16:08:49 | *.*.*.* | odszkodowanie_zadośćuczynienie
Re: Quo vadis struktury? [0]
Tylko gdzie większe ryzyko tam większy zysk skomentuj
2011-03-06 09:41:01 | 188.33.127.* | c*uj
Re: Quo vadis struktury? [0]
hossana surowcach totalna ...

a kossowski i jego banda .. powiększają straty leszczom , co brali ich produkciki..

to się nazywa kręatywna księgowiść , byle tylko nic nie zarobić dla klienteli ... skomentuj
2011-01-21 13:57:31 | *.*.*.* | lokaty_bankowe
Lokaty strukturyzowane [0]
Ale prawda jest taka ze wiekszosc lokat mieszanych w postaci struktur wymiernego
zysku klientom nie daje. Na ogol wychodzi sie na zero. dlatego wole zwyczajne lokaty
terminowe skomentuj
2010-12-29 08:22:18 | 83.12.71.* | psikus33
Re: Quo vadis struktury? [0]
już zdążyliście zrobić kolejną strukture....

ja wolę fundusze inwestycyjne, w które mogę inwestować bez opłat i prowizji...

mbank i bestfunds.pl to miejsca na uczciwe inwestycje... skomentuj
2010-12-23 08:31:16 | *.*.*.* | kred99
Re: Quo vadis struktury? [6]
"Gorzej jeśli struktura została oparta o skomplikowaną strategię, którą miała
przecież zarabiać zawsze, a przyniosła stratę".

Nie ma takiego produktu inwestycyjnego który zarabia zawsze. skomentuj
2012-05-17 21:30:57 | *.*.*.* | banki opinie
Dużo lepszym rozwiazaniem sa tradycyjne lokaty bankowe skomentuj
2011-07-03 16:57:50 | *.*.*.* | klimatyzacja
Powinno nałożyć się wysokie podatki na wszelkiego rodzaju rynki spekulacyjne, nie
da sie zbudować gospodarki tylko na spekulacji skomentuj
2011-01-28 22:21:26 | *.*.*.* | kredyty.aid.pl
Jest taki profil - zabezpieczone hipotecznie pożyczki. skomentuj
2011-05-02 14:37:56 | *.*.*.* | konta bankowe
Lokaty na strukturach oparte nigdy nie przyniosa za duzo zysku, wole zwykle
lokaty w koncie skomentuj
2011-01-29 07:15:42 | *.*.*.* | ubezpieczenie-szkoda.pl
Pożyczki hipoteczne też są obarczone ryzykiem. skomentuj
2010-12-24 14:24:54 | *.*.*.* | RoBo_invest
To niech to jasnie jest przedstawiane w ofertach. Z pewnoscia bedzie wiecej
korzysci niz tuszowanie tych wiadomosci malym druczkiem, co przeklada sie tylko
na nieiwelki wzrost sprzedazy. skomentuj
2010-06-29 22:56:36 | *.*.*.* | THE MAN WITH NO NAME
Re: Quo vadis struktury? [1]
jak chcesz zawrzeć zakład idziesz do .... k a s y n a . skomentuj
2010-07-15 16:44:07 | *.*.*.* | RoBo_invest
Bardzo fajny wpis. Po prostu to nie jest instrument finansowy dla kazdego. Na
cale szczescie mamy tak wiele instrumentow na rynku, ze kazdy znajdzie cos dla
siebie. skomentuj
Najnowsze wpisy
2010-06-25 20:15 Quo vadis struktury?
2008-11-30 11:59 Toksyczne aktywa czy błędy zarządów?
2008-11-12 15:02 Recesja to nie zawsze bessa
2008-10-24 17:28 Drżyjcie przyszli emeryci
2008-10-15 09:46 Na kryzys - gwarancja kapitału
Najnowsze komentarze
2015-02-15 09:47
wispawel12:
Drżyjcie przyszli emeryci
Nasza propozycja Nie czekaj przyjmij pomocną dłoń! Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie[...]
2014-01-06 19:31
najlepszeprezenty.com.pl:
1:0 dla Banku Pocztowego
:)
2014-01-02 12:53
inwestycje-finanse:
Quo vadis struktury?
Dodam, że na strukturach straciłem dużo. Nie polecam!
O mnie
Maciej Kossowski
Prezes firmy Wealth Solutions
Kategorie
Ogólne